آریا . چهارشنبه 9 دی 1394 01:23 ق.ظ نظرات ()
ماریا پاخس؛ طراح حرکات موزون با الهام از طرح های اسکار نیـومـایر نمایشی را در هشت پرده طراحی کرده است و نام ان را یوتوپیا یا ارمان شهر نامیده، در این هشت پرده اشعاری از بودلر، نرودا و . . . در ترکیب با حرکات موزون فلامنکو روایت می شود.
دکتر پلان

خطوط منحنی ای که در پس زمینه اجراها حرکت می کنند یاداور انحنای منجمد شده در غالب اثار اسکار نیمیر می باشد، معماری که خودش اذعان دارد :"انچه مرا مجذوب خود کرده است منحنی های ازاد و حسی اند برامده از رودخانه ها، ابرها و بدن های زنانمان، جهان از منحنی ها برامده است".

جز این رنگ سرخ به کار رفته در البسه هنرمندان حین اجرا نیز ما را به یاد حضور رنگ سرخ بر بناهای نیمیر می اندازد و لباس سفید با نگاشت های مشکی ای که خود پاخس در یکی از پرده ها به تن کرده نیز الهامی مستقیم از بن مایه های طراحی اسکار نیمیر است.
خود ماریا پاخس در مورد نوع مواجه اش با اسکار نیومایر، بیان انسانی شفاف در اثار و تعلق خاطر او به اجتماع و نوع بشر را از بارزه های الهام بخش اسکار نیمیر می داند که به نوعی در کار او ظهور داشته است.
نام اثر؛ یوتوپیا، با ان رویکرد رادیکال و بن فکنانه اش، نیز بازتابی از تلاش، اشتیاق، تخیل و غریزه ای است که انسان تجسم ان هاست و بر این قرار خودش را مهیای تحقق رویای زیستن در جهانی بهتر می سازد، چرا که به قول اسکار نیمیر :"زمانی که زندگی فرومی ریزد و امید از قلب انسان می رود، انقلاب تنها راهی است که می توان پیش گرفت

دکتر پلان

دکتر پلان

دکتر پلان

دکتر پلان

دکتر پلان

منبع: دکــــتــر پـــلـان